Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszëbë

  Opublikowano 30 stycznia, 2017 | przez Adóm Hébel

  Pò decyzje w sprawie himnu pòjôwiają sã pòsobné pòstulatë

  Pò kòntrowersjowi decyzje w sprawie himnu pòjôwiają sã pòsobné pòstulatë. Sprawa bë miała wrócëc na szerszim fòrum.

  Ùchwôlënk w sprawie himnu, jaczi mô bëc nôwôżniészą piesnią Kaszëbów béł pòdjimniãti na Naczélny Radzëznie Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô. Ò kùlisach ti decyzje më ju na naszi antenie gôdelë. Ju tedë Riszôrd Weńta zabédowôł cobë nie pòdjimac ùchwôlënkù i dożdac do Kaszëbsczégò Kòngresu, jaczi mdze reprezeńtowôł wszëtczich Kaszëbów. To pòtkanié je planowóné na 2019 abò 2020 rok. Z tim zgôdzô sã Eùgeniusz Prëczkòwsczi, jaczi kriticzno sã òdnôszô do ùchwôliwaniô tak wôżnëch sprawów bez rëchlészi analizë i kònsultacjów.

  Wëszëznë Kaszëbskò-Pòmòrsczégò Zrzeszeniô bronią sã cwierdzenim, że ùchwôlënk nick nie nakazywô le „zalecywô”, Édmùńd Witbrot pitóny przez naszégò repòrtéra ò tëch co w Zrzeszenim ùznôwają himn Zemia Rodnô òdpòwiedzôł, że kòżdi mòże ùznac swòjã piesń za himn. Ùchwôlënk tedë nie wnôszô niżódnëch wëmiernëch zmianów, a na kùńcową decyzjã je nót dożdac do Kaszëbsczégò Kòngresu.  Ta diskùsjô mòże równak nalézc swòje rozrzeszenié w jinym Gremium – pòstulowóny przez Kaszëbską Jednotã Gromadze, jakô mô zbrzątwiac wszëtczé strzdodowiszcza, le w ùprocëmnienim do Kòngresu ni mô bëc jednorazowim wëdarzenim le stałim cyklã zjôzdów i radzeniô w kluczowëch dlô naji spòlëznë sprawach.

  Klëka Radia Kaszëbë, 30.01.2017

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑