Słuchaj Radia Kaszebe

  Opublikowano 23 grudnia, 2016 | przez Adóm Hébel

  Protokół z Donosti – më jesmë dzélã Eùropë

  Jãzëczi môłëch nôrodów, taczé jak kaszëbsczi mògąfąkcjonowac w żëcym spòlëznë i rządë mają ùważac naszé prawò do ùżiwaniô gò w edukacje, czë mediach. To deklarëją sygnatariusze Protokòłu w Donosti, w tim Kaszëbi.

  Z gôdczi z najim gòscã, Arturã Jabłońsczim wëchôdô, że na zôpadze môłé nôrodë mają jistné tôkle jak kòl naju. Temù téż je ùzasadnionô wespółrobòta, a Protokół z Donosti je ji efektã. Òn ni mô niżódny sprawczi mòcë, le je zbiérã wskôzów dlô rządów i samëch miészëznów. Do tëch drëdżich docérô wërazny zygnal „wa nie jesta sami”. Prawie taczi zygnal më dostelë òd Basków – gôdô Jabłońsczi. Krôj Basków to je przikłôd zemie, w jaczi nôród òddolno baro wiôldżi cësk kładze na ùżiwanié swòjégò jãzëka i rozmieje sã zòrganizowac. Przë tim baro żëczno sã òdnôszają do jinëch nôrodów.

  Na widnikù Kaszëbë, 22.12.2016

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole

  Redachtór aùdicjów Na Widnikù Kaszëbë i Dobri Dzéń Kaszëbë. Pùblikùje w Bôłtëcczim Dzénnikù, Pòmeranie i Kaszëbsczi Zemie. Prowadzy blog hebel.kaszubia.com. Kòmédiańt, nôleżnik kabaretu Kùńda i czerownik teatru Zymk.  Back to Top ↑