Słuchaj Radia Kaszebe
  Cëż je czëc

  Opublikowano 2 września, 2013 | przez Pioter Cëskòwsczi

  0

  Kaszëbskô Jednota włącza się w proces edukacji historycznej

  Od tego roku szkolnego w szkołach oprócz języka będzie można nauczać historii Kaszubów – ale większość nauczycieli nie jest do tego przygotowana, zauważa Kaszëbskô Jednota. Stowarzyszenie tworzy własny podręcznik do nauki.

  Od tego roku szkolnego uczniowie oprócz języka będą się mogli uczyć także historii Kaszub. Wprowadzenie do szkół wiedzy o naszej kulturze i dziejach stało się możliwe dzięki ubiegłorocznym zmianom w prawie oświatowym. To może być kolejny przełom w edukacji pokoleń Kaszubów – ale większość nauczycieli nie jest do tego przygotowana, zauważa Kaszëbskô Jednota. Stowarzyszenie tworzy własny podręcznik do nauki, przygotowuje go Dariusz Szymikowski, nauczyciel historii w VI Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Na stronie internetowej www.kaszebsko.com co tydzień, począwszy od dzisiaj, zamieszczane będą kolejne opracowania składające się na podręcznik historii Kaszubów. Nauczycielom potrzeba rzetelnych materiałów – mówi członek Rady Języka Kaszubskiego i nauczyciel, Karol Rhode.

  Kaszëbskô Jednota liczy na pomoc w rozwijaniu projektu, który ma być platformą wymiany wiedzy i doświadczeń nauczycieli. Do korzystania z publikowanych materiałów i dzielenia się spostrzeżeniami zachęca także uczniów. Nowe elementy nauczania są poszerzeniem edukacji Kaszubów – bo język, którego mogliśmy uczyć się dotychczas, jest tylko narzędziem – do porozumiewania się między sobą i mówienia właśnie o historii czy kulturze.

  Klëka Radia Kaszëbë, 02.09.2013

  Udostępnij: Share on Facebook28Share on Google+0Print this pageEmail this to someone

  Tagi: , , , ,
  Komenatrze wyłączone.

  Back to Top ↑