Słuchaj Radia Kaszebe
  Kaszëbë

  Opublikowano 5 października, 2015 | przez Sylwia Bartosik

  „Nie” dla dzielnicowego rozbicia Kaszubów

  Jako szkodliwy dla Kaszubów i nierozwiązujący problemów Koszalina i Słupska – określił pomysł PiS utworzenia województwa środkowopomorskiego Piotr Fedusio. Adwokat, ekspert do spraw mniejszości narodowych i etnicznych kandydujący do Sejmu z ramienia Nowoczesnej.PL był dziś gościem Justyny Bronk w porannej audycji Radia Kaszëbë.

  – Podział Kaszub jest zagrożeniem dla rozwoju kaszubskiej kultury i stoi w sprzeczności z zapisami ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych – mówił w porannej audycji Radia Kaszëbë Piotr Fedusio.

  Pomysł utworzenia województwa środkowopomorskiego powtarza się w kampaniach wyborczych, odświeżył go prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas wizyty w Koszalinie – gdzie nie wykluczył zorganizowania referendum w tej sprawie. Utworzenie województwa środkowopomorskiego oznaczałoby, że Kaszubi zostaliby podzieleni na dwa województwa – przed czym przestrzega na swoim profilu facebookowym Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota. Rozmowy z ekspertem do spraw mniejszości narodowych i etnicznych, kandydującym do Sejmu z ramienia Nowoczesnej.PL Piotrem Fedusio można odsłuchać na naszej stronie internetowej: www.radiokaszebe.pl.


  „Nie” dla dzielnicowego rozbicia Kaszubów – Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota przestrzega przed wyborczym programem PiS i pomysłem utworzenia Województwa Środkowopomorskiego.

  „Kaszubi w wyborach parlamentarnych popierają różne polityczne projekty i partie. W tej różnorodności zawsze jednak potrafiliśmy się skupiać na rzeczach wspólnych, ważnych dla naszej etniczności, dla narodowego interesu.” – czytamy w oświadczeniu, które Kaszëbskô Jednota opublikowała na swoim facebookowym profilu. Przestrzega w nim przed pomysłem utworzenia Województwa Środkowopomorskiego. Gdyby propozycja Prawa i Sprawiedliwości została zrealizowana, Kaszubi znowu zostaliby podzieleni na dwa województwa! A przecież corocznie od 1999 roku świętujemy na Zjazdach Kaszubów fakt zjednoczenia etnicznie kaszubskich powiatów w jednym Województwie Pomorskim. Mamy więc wręcz moralny obowiązek sprzeciwić się każdemu pomysłowi, który służy rozbijaniu naszej wspólnoty!” – nawołuje Kaszëbskô Jednota. (Foto: Fot. Kamil Gozdan; Kuba Atys / Agencja Gazeta)

  Klëka Radia Kaszëbë, 05.10.2015

  Udostępnij: Share on Facebook0Share on Google+0Print this pageEmail this to someone


  O zespole  Back to Top ↑