Zapraszamy na warsztaty „Wielkanoc na Kaszubach” w Muzeum – Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach. W marcu i kwietniu odwiedzający będą mogli poznać dawne zwyczaje wielkanocne oraz własnoręcznie przygotować tradycyjne kraszanki.
W najbliższych tygodniach podczas wizyty w muzeum będzie można wybrać się w podróż do świata dawnych obrzędów i tradycji związanych z Wielkim Postem, przygotowaniami do Wielkiego Tygodnia oraz nadejściem wiosny. Warsztaty pozwolą odkryć, jak na Kaszubach przygotowywano się do Świąt Wielkanocnych i jakie znaczenie miały towarzyszące im zwyczaje.
Czego można nauczyć się podczas warsztatów?
W programie spotkań znajdą się zajęcia przybliżające tradycje regionu oraz praktyczne warsztaty rękodzielnicze:
- Nauka dawnych technik farbowania jaj.
- Własnoręczne wykonanie tradycyjnej kaszubskiej kraszanki.
- Opowieści o zwyczajach i obrzędach praktykowanych w Wielkim Tygodniu na Kaszubach.
Gdzie i kiedy odbędą się warsztaty?
Wydarzenie to okazja do poznania kaszubskich tradycji wielkanocnych i spędzenia czasu w atmosferze dawnej kultury ludowej.
- Termin: marzec–kwiecień 2026 r.
- Miejsce: Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach
- Adres: ul. Teodory i Izydora Gulgowskich 68, Wdzydze
Redakcja: K. Janczewska