Dla ochrony drobnej zwierzyny i redukcji liczebnoÅci drapieżników. W miniony weekend odbyÅy siÄ VII Pomorskie Mistrzostwa w Wabieniu Drapieżników.
SÅUCHAJ INFORMACJI: KLËKA, 02.02.2026
WziÄÅo w nich udziaÅ 30 osób. Baza znajdowaÅa siÄ w Grabowskiej Hucie, ale zawody objÄÅy teren 9 obwodów Åowieckich od Somonina aż po Kolbudy. Uczestnicy wyjaÅnili nam ideÄ organizacji takich mistrzostw.
Piotr Korczak odpowiedzialny za organizacjÄ Mistrzostw Pomorskich w Wabieniu Drapieżników: "Imitujemy dźwiÄki naturalnie sÅyszane w terenie. SÄ to odgÅosy zajÄcy, sÄ to odgÅosy różnego rodzaju gryzoni, ale sÄ to także odgÅosy lisiej rui".
Mówi MichaÅ Laska Åowczy OkrÄgowy w GdaÅsku:
"Takie zawody sÄ kontynuacjÄ tradycji polowania na drapieżniki. Od wieków myÅliwi polowali na drapieżniki dla ich cennych futer. W tych czasach już te futra nie sÄ tak hoÅubione przez myÅliwych, ale jednak ta tradycja pozostaÅa. Polowanie na drapieżniki też stanowi pewnego rodzaju regulacjÄ stanu drapieżników. Z kÄsów lisów, czyli lisich kóÅów, produkuje siÄ bliżuterie, w zwiÄ zku z czym maksymalne wykorzystanie zwierzyny ust selonej przez myÅliwego nazywamy pozyskaniem i nie ma w tym żadnego eufemizmu tylko to jest faktyczne opisanie tego po co my to robimy.
Autor: P. Szyca / zdj. poglÄ dowe