Pierwszy dzień lata. Co myślą pierwszoklasiści z Kamienicy Szlacheckiej

Dziś pierwszy dzień lata, ale tego kalendarzowego. Astronomiczne lato rozpoczęło się wczoraj i wczoraj mieliśmy też najdłuższy dzień w roku

SŁUCHAJ INFORMACJI: KLËKA, 22.06.2026

Z racji zmiany pory roku zapytaliÅ›my pierwszoklasistów z ZespoÅ‚u KsztaÅ‚cenia i Wychowania z Kamienicy Szlacheckiej o to, z czym kojarzy im siÄ™ tak uwielbiane przez uczniów lato.


„Z plażą z wakacjami można odpoczywać, spÄ™dzać z rodzinÄ… czas".

„PÅ‚ywaniem nad jezioÅ‚em w morzu. Z sportem bÄ™dÄ™ pÅ‚ywaÅ‚ w morzu. Lato to jest taka ciepÅ‚a pora roku i mi siÄ™ kojarzy z truskawkami, sÅ‚oÅ„cem i morzem.

„Można jechać w lato na wakacje na przykÅ‚ad albo na noc. Do babci na przykÅ‚ad, może w truskawki pójdziemy'.

Teraz Pani nauczycielki zapytam, po wejÅ›ciu do klasy pachnie u Was tymi truskawkami. Cóż to za wakacyjne już prawie że zajÄ™cia.

„Dzisiaj mamy warsztaty kulinarne, ponieważ dzieci bardzo lubiÄ… sÅ‚odycze i chcemy tÄ… truskawkÄ™ kaszubskÄ… przybliżyć im bardziej, żeby docenili nawet bez cukru i dzisiaj chyba taki efekt bÄ™dzie koÅ„cowy".

A pani wychowawczyni, gdzie wybiera siÄ™? Na urlop?

„Ja jadÄ™ do Polanicy Zdrój. Wakacje to przede wszystkim dla mnie cisza. Cisza, której potrzebujÄ™ na co dzieÅ„ i na pewno naÅ‚adujÄ™ baterie w Polanicy, chodzÄ…c po górach stoÅ‚owych".

Z pierwszoklasistami rozmawiał Piotr Szyca.

Autorzy: Piotr Szyca, opracowanie: Agnieszka Łukasik / zdj. Radio Kaszëbë