Wakacje jeszcze siÄ nie skoÅczyÅy, ale w szpitalu w SÅupsku już sÄ rekordowe. Tylko w lipcu Szpitalny OddziaÅ Ratunkowy przyjÄ Å ponad 4 tys. 600 pacjentów
SÅUCHAJ INFORMACJI: KLËKA, 21.08.2026
„To o 800 wiÄcej niż Årednia roczna" - mówi rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Marcin Prusak - i ponad 60% liczby z caÅych ubiegÅorocznych wakacji. Na sÅupski SOR najczÄÅciej trafiajÄ poszkodowani podczas jazdy na rowerze, hulajnogach elektrycznych i motocyklach.
„Do najczÄstszych urazów, z którymi latem pacjenci trafiajÄ na SOR, naleÅ¼Ä urazy gÅowy, szyi oraz koÅczyn. W tym okresie zauważalny jest również wzrost liczby osób zgÅaszajÄ cych siÄ z powodu zatrucia alkoholem lub zaburzeÅ zachowania nim wywoÅanych. Latem roÅnie także udziaÅ pacjentów z innych rejonów Polski — najczÄÅciej z województw dolnoÅlÄ skiego, Åódzkiego i maÅopolskiego. Co ciekawe, na oddziaÅach ratunkowych pojawia siÄ wtedy również wiÄcej obcokrajowców".
NajwiÄcej pacjentów zza granicy pochodziÅo z: Indonezji, Indii, Mongolii i Wenezueli.
Autor: Piotr Szyca
Opracowanie: Weronika KoszaÅka
Fot. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w SÅupsku/ www