7 tys pomorskich przedsiębiorców otrzyma dziś pierwsze świadczenia postojowe od ZUS

Dziennikarz , 15 kwietnia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 15.04.2020 07:55

ZUS wypłaci dziś pierwsze świadczenia postojowe. Przelew otrzyma blisko 7 tysięcy pomorskich przedsiębiorców.

Łącznie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku i Słupsku przekażą kwotę ponad 13 mln 900 tys złotych.
To wsparcie z tzw. tarczy antykryzysowej. Przepisy obowiązujące od początku kwietnia przewidują, że przedsiębiorcy mogą złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty lub rozłożenie należności na raty bez opłaty prolongacyjnej, a także o świadczenie postojowe.

Dla samozatrudnionych wynosi ono 2 tys 80 zł i jest nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Rozliczający się w formie karty podatkowej, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, otrzymają świadczenie postojowe w wysokości 1 tys 300 zł. Jednym z warunków jest przychód w poprzednim miesiącu mniejszy niż 300 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Przychód ten musi też spaść o co najmniej 15 procent, a firma musiała być założona przed 01-ym lutego tego roku.

ZUS zachęca do składania wniosków za pomocą Platformy Usług Elektronicznych, co przyspiesza ich obsługę. Ponad 80 proc. złożonych tą drogą dokumentów zostało rozpatrzonych automatycznie.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: