Chcą przekształcenia Muzeum Narodowego w Gdańsku w państwową instytucję

Dziennikarz , 19 września 2022

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę potwierdzającą zamiar połączenia Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz państwowej instytucji kultury – Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Po połączeniu powstanie instytucja kultury, która będzie działała jako państwowa instytucja kultury pod nazwą Muzeum Narodowe w Gdańsku. Przypomnijmy, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od dłuższego czasu podejmuje działania mające na celu samodzielne prowadzenie muzeów narodowych w całej Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostały przekształcone w państwowe instytucje kultury.

W Gdańsku zachowany zostanie dorobek kulturowy dotychczasowej placówki oraz zbiory w niej zgromadzone, w szczególności unikatowe dzieło Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”.Ponadto, pracownicy MNG uzyskają możliwość kontynuowania zatrudnienia w nowej instytucji. W planach pojawił się również projekt budowy Skarbca Mariackiego, w którego powstanie mógłby się włączyć minister kultury i dziedzictwa narodowego.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist