Coraz więcej przypadków ptasiej grypy na Pomorzu

Dziennikarz , 25 stycznia 2023

Klëka Radia Kaszëbë, 25.01.2023, 15:55

Wirus ptasiej grypy stał się już problemem sezonowym. Nowe przypadki stwierdzono w Wejherowie oraz powiatach: słupskim i człuchowskim.

To oznacza ograniczenia dla hodowców drobiu. Obowiązują w strefach o promieniu 10 km od ogniska choroby. W powiecie wejherowskim jako zagrożone uznano Małe Trójmiasto Kaszubskie oraz część terenu gmin Wejherowo, Luzino i Szemud. – Drób i przydomowe ptactwo powinno być tam utrzymywane i karmione w zamknięciu – mówi Katarzyna Domachowska z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wejherowie. Wirus zagraża tylko ptakom, ale jest zjadliwy. W powiecie człuchowskim, gdzie pod koniec roku stwierdzono dwa ogniska choroby, trzeba było zutylizować kilkadziesiąt tysięcy kur i kaczek. – Ptasia grypa zawsze oznacza przykre skutki ekonomiczne – dodaje Katarzyna Domachowska.

W okolicy Wejherowa obostrzenia obowiązują do odwołania. Natomiast w związku z ogniskiem ptasiej grypy w powiecie słupskim strefy zagrożone wyznaczono do końca marca. Objęły też część terenu powiatów: bytowskiego, kartuskiego i lęborskiego.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: