Dania zostaje pierwszym krajem w Unii, który zniesie wszystkie obostrzenia pandemiczne

Dziennikarz , 28 stycznia 2022

Dania nie będzie klasyfikowała już COVID-19 jako „choroby społeczno krytycznej”, a wszystkie ograniczenia zostaną zniesione od 1 lutego – ogłosiła premier Mette Frederiksen .

Duńczycy znoszą obostrzenia pomimo, że w czwartek liczba nowych zachorowań wyniosła 50 tysięcy. Dla porównania, w kraju na co dzień mieszka około 6 milionów osób. Jak powiedziała premier Frederiksen dla portalu The Local Denmark, prawie 82% populacji kraju jest zaszczepionych dwiema dawkami, a dominujący teraz wariant Omikron zwykle prowadzi do mniej poważnego przebiegu. Duńska Agencja Kontroli Chorób Zakaźnych wydała nową ocenę, w której stwierdziła, że epidemia koronawirusa może skończyć się w Danii za kilka tygodni.

Tymczasem Estonia nie wpuszcza na swój teren podróżnych, którzy nie zostali zaszczepieni. Francja wymaga paszportu covidowego od osób, które chcą korzystać z restauracji czy sklepów i nie wystarcza tam negatywny wynik testu. Z kolei w Katalonii wydłużono godziny otwarcia dyskotek i restauracji, dyskutuje się też o zasadności wykorzystania certyfikatów covidowych.

Na Pomorzu, według danych Ministerstwa Zdrowia, na Covid-19 zmarło w czwartek 20 osób, przy ponad 5 tysiącach nowych przypadków.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist