Do debaty nad zasadami podziału unijnych środków wezwał Sejmik Województwa Pomorskiego

Dziennikarz , 23 lutego 2021

Klëka Radia Kaszëbë 23.02.2021  08:55

Radni Województwa Pomorskiego wezwali Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej do transparentnej i partnerskiej debaty dotyczącej podziału środków unijnych w ramach Umowy Partnerstwa. Uchwałę w tej sprawie przyjęto na wczorajszej sesji sejmiku.

Wyrażono w niej zaniepokojenie zmniejszeniem środków na kontynuację regionalnego programu operacyjnego w województwie pomorskim, które otrzyma 40% mniej środków niż w poprzednich latach. W dodatku z puli na programy regionalne wydzielono jedną czwartą – czyli 7 mld euro – które mają być dzielone w późniejszym etapie. Nie określono jednak zasad brzegowych i kryteriów tego podziału. Jak czytamy w uchwale: „popierając potrzebę dodatkowego wsparcia np. regionów Polski Wschodniej, Sejmik Województwa Pomorskiego wyraża głębokie zaniepokojenie, że województwo pomorskie staje się jednym z najbardziej poszkodowanych regionów przy podziale alokacji na lata 2021-2027”. Sejmik wezwał Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej m.in. do przeprowadzenia partnerskiej debaty przy udziale w szczególności samorządów województw oraz określenia przejrzystych zasad i kryteriów podziału dodatkowych środków, które mają być rozdysponowane między programy regionalne w ramach negocjacji kontraktów programowych.

Uchwałę przyjęto głosami 20 radnych Koalicji Obywatelskiej. Przeciw głosowali radni PiS, od głosu wstrzymał się radny Piotr Zwara reprezentujący Porozumienie Jarosława Gowina.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: