Doświadczenia Kaszubów w czasie pandemii – badają naukowcy w internetowej ankiecie

Dziennikarz , 9 czerwca 2020

Dla lepszej ochrony mniejszości i ich języków – naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego zbierają dane o ich doświadczeniach w czasie pandemii. Internetowa ankieta skierowana jest m.in. do Kaszubów.

Przygotowały ją: Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową oraz Centrum Badań nad Uprzedzeniami we współpracy z kaszubskimi badaczami i aktywistami. Badanie jest anonimowe. Wyniki będą analizowane w ramach projektu finansowanego przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Celem jest lepsze poznanie i zrozumienie czynników zwiększających zdrowie i dobrostan grup mniejszościowych oraz migrantów ze szczególnym uwzględnieniem roli rdzennych języków.

Badane są również negatywne skutki dyskryminacji etnicznej i językowej. Oprócz Kaszubów uczestnikami badań ankietowych są także Łemkowie, Ślązacy, Wilamowianie i Ukraińcy w Polsce, jak również Indianie Nahua i Pipil w Meksyku i Salwadorze. Autorzy projektu mają nadzieję, że wyniki przyczynią się do lepszej ochrony i funkcjonowania mniejszości etnicznych i ich języków, także w kontekście radzenia sobie ze skutkami pandemii.

Link do ankiety: KLIKNIJ TUTAJ!


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: