Dziś obchodzimy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dziennikarz , 23 kwietnia 2019

W tym roku przy okazji święta promującego literaturę i czytelnictwo UNESCO podkreśla rolę i potrzebę ochrony języków rdzennych.

– Każdego roku 23 kwietnia na całym świecie odbywają się wydarzenia poświęcone książkom, które są mostami między pokoleniami i kulturami – czytamy na stronie UNESCO. Dyrektor generalna tej organizacji Audrey Azoulay podkreśliła, że „książki są formą ekspresji kulturowej, która żyje poprzez język i jest jego częścią”. Warto przypomnieć, że pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. 23 kwietnia jest też w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego.

Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, a te zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Można ten zwyczaj wprowadzić i na Kaszubach, a już z całą pewnością warto czytać – nie tylko od święta, ale i na co dzień.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: