Kaszubski kosmos / Kaszëbsczi kòsmòs | 17 IX

skwer Reginy Osowickiej [Wejherowo]

Zaplanuj wydarzenie
Data: 17 września 2022
Godzina: 20:30
Sprawdź dojazd : skwer Reginy Osowickiej
Adres: Wejherowo
Program

Kaszubski kosmos / Kaszëbsczi kòsmòs

17 września 2022 r., godz. 20.30

Wejherowo, skwer Reginy Osowickiej

Czas trwania: ok. 80 minut

Wstęp wolny

 

Spektakl przybliża oryginalne elementy kaszubskiej duchowości, mitologii i obrzędowości oraz postać Józefa Chełmowskiego: artysty ludowego, rzeźbiarza, malarza, wynalazcy i filozofa z Brus (pow. chojnicki); ze względu na szerokość swej aktywności i zainteresowań zwanego kaszubskim Leonardo. Ten wybitny artysta z pewnością nie ustępuje Nikiforowi i Teofilowi Ociepce, ale jest od nich mniej znany. Twórcy mają nadzieję, że dzięki spektaklowi zarówno twórczość Chełmowskiego, jak i niezwykle różnorodna oraz bogata kultura kaszubska trafią do większej i nowej grupy odbiorców. Służą temu także wszechstronne konsultacje społeczne przygotowujące do premiery (m.in. jeszcze w grudniu 2021 r. miały miejsce dwa czytania performatywne, w czerwcu 2022 r. odbył się performatywny pokaz mody). 

Założeniem twórców było stworzenie komunikatywnego spektaklu, który będzie mógł być pokazywany wszędzie. Z jednej strony nowoczesnego i atrakcyjnego w formie, z drugiej dającego świadectwo nieprzeinaczonego dziedzictwa kulturowego, przez co stanie się, wraz z działaniami towarzyszącymi, niebanalną promocją oryginalnej duchowości rdzennej ludności Pomorza wspartej wysoką jakością artystyczną. 

Cechą szczególną projektu jest spotkanie w grupie realizatorów i wykonawców uznanych artystów współczesnych z artystami ludowymi i amatorami z Kaszub. Projekt jest zwieńczeniem wieloletniej działalności Fundacji Pomysłodalnia na rzecz społeczności lokalnej, wykorzystuje doświadczenia ze współpracy z artystami profesjonalnymi i amatorami działającymi na terenie całej Kaszubszczyzny.

 

Kaszubski kosmos / Kaszëbsczi kòsmòs

Koncept, scenariusz i reżyseria: Piotr Wyszomirski

Muzyka: Mariusz Noskowiak

Choreografia: Monika Leśko-Mikołajczyk

Kostiumy: Alicja Gruca

Maszyny teatralne: Robert Florczak

Sztandary, projekt plakatu, elementy scenografii: Karol Formela

Scenografia, selekcja kostiumów: Magdalena Olszewska

Słowa piosenek: Magdalena Olszewska

Aranżacja i wykonanie utworu „Wyleciała dusza z ciała”: Hanka Łubieńska

Aranżacja i wykonanie utworu „Woda szumi”: Zygmunt Brzeziński, Jadwiga Klińska, Janina Kobiela, Elwira Krzywańska, Krystyna Meyer, Małgorzata Pobłocka, Gabriela Roman, Henryka Szpica (śpiewacy chóru „Lutnia” z Luzina)

Wokaliza w utworze „Ścinanie kani”: Aleksandra Czapska-Kosior

Głos: Rafał Ostrowski, Janina Kobiela

Światło i dźwięk: Jacek Rogalewski i Radosław Bach

Dźwięk: Mateusz Czech i Piotr Smentoch 

Performerzy: Bogumiła Bęben, Wiktoria Białk, Daria Butkiewicz, Karol Formela, Adóm Hébel, Marek Hebel, Roman Hinz, Konstanty Kajtoch, Marcel Kołodziejski, Marcin Konkol, Marcin Kryża, Daniel Kuptz, Rafał Płotka, Zuzanna Ławicka, Hanka Łubieńska, Jaśmina Miętkiewicz, Monika Płomin, Artur Podsiedzik, Maria Roda, Marcel Rzepka, Nina Schreiber, Karolina Stojowska-Swedrzyńska, Krzysztof Zdunkowski. 

Produkcja muzyczna, mix, mastering: 96 Studio Mariusz Noskowiak 

Tłumaczenie na j. kaszubski: Adóm Hébel

Nagrania w j. kaszubskim: Tadeusz Korthals

Konsultacje kaszubskie: Róman Drzéżdżón, Mateùsz Titës Meyer

Zdjęcia: Leszek Jerzy Pękalski 

Kierownictwo produkcji: Magdalena Olszewska

Prapremiera: 17 września 2022 r.

 

Producent: Fundacja Pomysłodalnia,
Współproducent: Filharmonia Kaszubska,
Patronat honorowy: Mieczysław Struk Marszałek Województwa Pomorskiego
Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwo Pomorskie, Powiat Wejherowski, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej
Sponsorzy: MZK Wejherowo, Doradztwo Inwestycyjne Barbara Majewska
Patroni medialni: Gazeta Świętojańska, Telewizja Kaszuby, Nadmorski24.pl, Telewizja TTM, Wejherowo.pl, Pomorze Kultury, Puls Wejherowa, Express Kaszëbë, PortalPomorza.pl, Dziennik Bałtycki, gwe24.pl, Radio Kaszëbë, Radio Norda FM 

Dofinansowano z budżetu państwa – ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zrealizowano ze środków Województwa Pomorskiego, zrealizowano ze środków Powiatu Wejherowskiego, dofinansowano w ramach Funduszu Nowy Akumulator Społeczny ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NoweFIO. 

Realizatorzy:

Piotr Wyszomirski (koncept, scenariusz, reżyseria) 

Prosument kultury, scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych wystawianych i nagradzanych na festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Pamiętajcie o wulkanach”, „Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok”, „Prawdziwa historia śmiechu”, „Ostatnia wieczerza”, „Slavery still exists”, „Szybki Kabaret Miejski: Peron”, „Bigbit”, „Nasza bajka”, „Bronisław Piłsudski Was Here”). Redaktor naczelny Gazety Świętojańskiej, laureat nagrody za promocję kultury województwa pomorskiego, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Marszałka Województwa Pomorskiego. Aktywista Fundacji Pomysłodalnia, pomysłodawca i koordynator wielu akcji oraz projektów społecznych, obywatelskich, edukacyjnych i kulturalnych (m.in. Teatr jest nasz i Teatr na nowe czasy, Kongres Kultury Pomorskiej, Inspirownia dla Wejherowa, Pomorska Rada Kultury).

Mariusz Noskowiak (kompozycja, produkcja, mix i mastering muzyki do spektaklu)

Kompozytor, muzyk, producent muzyczny. Autor muzyki do spektakli Sopockiego Teatru Tańca („Puste Ciało”, „Bajadera”, „Wszystko Co Słychać OHIO”, „Przedmiot Nieocenionej Wartości”, „Lechistan”, „Ostatnie Piętro”, „Melancholia”, „Picasso”, „Tab Nowy Początek”, „Tryptyk”, „Domówka”, „Man Ray”, „7 Pieczęć”). Perkusista i współkompozytor w zespołach Blenders i Formy Planet, producent i współproducent wielu płyt (m.in. Acid Drinkers, Illusion, Sweet Noise, Ira, Kult, Kazik, Brodka i wielu innych). 

Monika Leśko-Mikołajczyk (choreografia) 

Tancerka, aktorka scen muzycznych, pedagożka i choreografka, reżyserka autorskich spektakli tanecznych, mająca doświadczenie pracy z Wojciechem Misiurą w Teatrze Ekspresji (1998–2000: „Anioły ciemności”, „Kantata”, „Tańce śmierci”, „Pasja”, „Tango”). Jak wielu „ukąszonych” przez Misiurę, musiała założyć swój teatr i tak powstał w roku 2007 Teatr Ruchu Mo-sHe (moszi). 

Alicja Gruca (kostiumy) 

Malarka, scenografka, kreatorka instalacji i obiektów plastycznych, setek unikatowych kreacji kostiumowych, cyklu kunsztownych ornatów dla Centrum św. Jana w Gdańsku. Członkini i współzałożycielka Transgatunkowego Teatru Sfinks. Pomysłodawczyni i kuratorka cyklu wystaw „Muzeum Osobliwości”. Swoją sztukę prezentowała w USA, Brazylii, Chinach, Niemczech, Rosji, Litwie, Łotwie oraz Polsce. Od 1991 r. wraz z Robertem Florczakiem stworzyli, odbudowali i prowadzili sopockiego Sfinksa, klub i galerię znaną w całym kraju oraz poza jego granicami. Wielokrotnie nagradzana za działalność klubową oraz artystyczną (m.in.: Nagroda Wojewody Gdańskiego za Najwybitniejsze Wydarzenie w Dziedzinie Plastyki, Gryf Pomorski od Marszałka Województwa Pomorskiego). 

Robert Florczak (machiny teatralne) 

Absolwent PWSSP (obecnie ASP) w Gdańsku, dyplom na Wydziale Malarstwa w 1988 r., habilitacja w 2009. W latach 1990–2010 asystent w Pracowni Rysunku, obecnie prowadzi pracownię Sztuka w Przestrzeni Publicznej na Wydziale Malarstwa. Laureat Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego, Sopockiej Muzy oraz Pomorskiej Nagrody Artystycznej. Wystawiał w USA, Brazylii, Chinach, Niemczech, Francji, Turcji, Litwie i Łotwie. Ma na koncie kilkadziesiąt spektakli, w tym plenerowe i multimedialne, kilka krótkometrażowych filmów, trzy monumentalne rzeźby/obiekty. Członek i współzałożyciel Transgatunkowego Teatru Sfinks.

Karol Formela (projekt plakatu, sztandary, elementy scenografii) 

Artysta interdyscyplinarny, kulturoznawca, projektant graficzny oraz pedagog sztuk plastycznych. Absolwent wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Dyplom sztuk plastycznych obronił w Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku dr hab. Anny Tyczyńskiej. Z wyróżnieniem ukończył Pomorską Wyższą Szkołę Humanistyczną na kierunku Kulturoznawstwo ze specjalizacją Grafika i Reklama. Przez lata zajmował się działalnością wystawienniczą jako kustosz plenerów oraz kurator licznych wystaw w galerii Filharmonii Kaszubskiej. Współzałożyciel działającego w latach 2005–2015 Teatru Teorikon oraz obecnie istniejącego Teatru Form. 

Magdalena Olszewska (teksty piosenek, elementy scenografii, selekcja kostiumów, produkcja) 

Prezeska Fundacji Pomysłodalnia, animatorka kultury, autorka scenariuszy do spektakli chóru kobiet Chórraa („Perfumeria Lady Makbet”, „Wszystkie kobiety Williama”, „Osiem scen z życia kobiety”). Autorka scenariuszy i reżyserka spektakli: „Baczyński. Apokalipsa”, „Mała Oj-czy-zna”, „Perła”. Współautorka scenariusza „Bronisław Piłsudski Was Here. Musical na wałki”, reżyserka „Naszej bajki”. Trzykrotna stypendystka marszałka woj. pomorskiego w dziedzinie kultury, koordynatorka Kongresu Kultury Pomorskiej, producentka spektakli, widowisk i koncertów, w tym charytatywnych. 

Hanka Łubieńska (śpiew) 

Absolwentka Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, aktualnie aktorka Teatru Czwarte Miasto, współpracująca z Fundacją Pomysłodalnia. Występowała m.in. na scenach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru Animacji w Poznaniu, Teatru „Mój Teatr” w Poznaniu. Nagrała płyty z zespołami Surtarang, Jafia Namuel, HK+, Yelram. Zajmuje się współtworzeniem i produkowaniem muzyki do spektakli oraz projektów muzyki elektronicznej. Laureatka głównej nagrody Festiwalu FAMA 2021 z projektem Córy Słońca.

 

Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: