spektakl o Prymasie Stefanie Wyszyńskim | 12 IX

Plac przy Kościele PW. ŚW. Wawrzyńca [Luzino]

Zaplanuj wydarzenie
Data: 12 września 2021
Godzina: 14:30
Sprawdź dojazd : Plac przy Kościele PW. ŚW. Wawrzyńca
Adres: ul. Kościelna 4 Luzino
Program

Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie zaprasza na widowisko teatralne uświetniające obchody 120. rocznicy urodzin i obchody dnia beatyfikacji Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Będzie to spektakl „Życie jest większe od legend” w wykonaniu Teatru „A” z Gliwic oparty na Zapiskach więziennych Prymasa. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 12 września na placu przy Kościele pw. św. Wawrzyńca w Luzinie o godz. 14:30. Wstęp wolny.

120-ta rocznica urodzin i dzień beatyfikacji tego legendarnego duchownego to świetna okazja, żeby przywołać dorobek Stefana Wyszyńskiego zwłaszcza młodszemu pokoleniu. W ramach projektu przy GOK Luzino powołana została Młodzieżowa Grupa Teatralna, która wystąpi w spektaklu.

Spektakl „Życie jest większe od legend” powstał z okazji 60-tej rocznicy osadzenia Prymasa Wyszyńskiego we franciszkańskim klasztorze w Prudniku (1953-1954). W zamyśle twórców koresponduje on z prawdopodobnie najważniejszym okresem w życiu Prymasa, którego owocem były odnowione w 1956 r. Śluby Jasnogórskie, nawiązujące do ślubów złożonych przez króla Polski Jana Kazimierza we Lwowie dokładnie 300 lat wcześniej.

Deklaracje jasnogórskie złożone przez Prymasa Tysiąclecia miały znacznie szersze znaczenie dla odnowy polskiego społeczeństwa, niż tylko religijne. Znajdują one swoje źródło w głębokich przemyśleniach Prymasa Wyszyńskiego, które dojrzewały między innymi w Prudniku.

W dobie pandemii, gdy jako społeczeństwo poznaliśmy styl życia w izolacji i ograniczeniach w spotykaniu się, obraz więziennych przeżyć Prymasa Wyszyńskiego zawarty w jego Zapiskach, a także w samym spektaklu może być nam w pewnym sensie dosyć znajomy.

12 września (niedziela)

14:30

Plac przy Parafii pw. św. Wawrzyńca w Luzinie

  1. Kościelna 4, Luzino

Wstęp wolny

Obsada:

Angelika Chirowska

Małgorzata Grund-Bismor

Grażyna Styś

Marcin Dzwonowski

Marek Stecko

Leszek Styś

Trailer spektaklu: https://www.youtube.com/watch?v=aFwblVAOBpw

Spektakl z udziałem aktorów Młodzieżowej Grupy Teatralnej powołanej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Luzinie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2021”. Nazwa projektu: Prymas Tysiąclecia 2.0.

Patronat Honorowy:

  • JE ks. abp Tadeusz Wojda – Metropolita Gdański

Organizator:

  • Gminny Ośrodek Kultury w Luzinie

Partner:

  • Parafia pw. św. Wawrzyńca w Luzinie

Sponsorzy:

  • A&A pro sound Adam Sirocki
  • Adwokat Wiesław Trepczyk
  • Słodka Porcja Luzino
Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: