Główny Inspektor Sanitarny przypomina

Dziennikarz , 30 marca 2021

Osoba, która miała kontakt z chorym na COVID-19 powinna zgłosić to poprzez formularz lub telefonicznie do inspekcji sanitarnej. Taka sama droga obowiązuje chorego, który powinien wskazać osoby z bliskiego kontaktu – przypomniał zasady kwarantanny rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.

Najwygodniejsza i najszybsza forma kontaktu to formularz internetowy, co usprawnia proces przeprowadzania wywiadu epidemiologicznego. Ta opcja dostępna jest jednak dla posiadaczy profilu zaufanego. Pracownik inspekcji powinien oddzwonić w ciągu doby, choć zależy to od liczby zgłoszeń. Jak zaznaczył rzecznik GIS – w przypadku narażenia na zakażenie powinniśmy sami poddać się kwarantannie, nawet jeśli nie mamy jeszcze oficjalnej informacji o jej nałożeniu.

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która miała bliski kontakt z osobą chorą. Jak wyjaśnił Bondar, chodzi o przebywanie w odległości mniejszej niż 2 m, przez ponad 15 minut.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: