Internetowy kalkulator udostępniony przez ZUS pomaga obliczyć podstawę wymiaru składek

Dziennikarz , 2 stycznia 2020

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił internetowy kalkulator, pomagający obliczyć podstawę wymiaru składek za styczeń tego roku. Umożliwia właścicielom firm sprawdzenie, czy mogą skorzystać z „Małego ZUS”.

Uprawniony jest do tego przedsiębiorca, którego przychody w poprzednim roku kalendarzowym nie przekraczały trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Za ubiegły rok to w sumie 67 i pół tys zł. Jeśli ktoś prowadził firmę krócej niż rok, to limit przychodów należy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności.

Przedsiębiorcy, którzy nie korzystali z „Małego ZUS” w ubiegłym roku, a dalej prowadzą działalność, mają czas do 8 stycznia by się do niego zgłosić. Taki sam termin dotyczy tych, którym z końcem grudnia zakończy się okres preferencyjnych składek. Natomiast by kontynuować korzystanie z „Małego ZUS” odpowiednie dokumenty składa się z kompletem rozliczeniowym za styczeń. Należy pamiętać, że ulga uprawnia do opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Nie dotyczy natomiast składki zdrowotnej.
Kalkulator podstawy wymiar składek udostępniono na stronie internetowej eSkladka.pl.

Od dziś można je też obliczyć w programie Płatnik, a od 8 stycznia także na Platformie Usług Elektronicznych oraz na stronie www.zus.pl.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: