Jest apel samorządowców o zmianę niekorzystnych przepisów

Dziennikarz , 26 października 2020

Klëka Radia Kaszëbë 26.10.2020 10:55

O naprawę sytuacji młodych matek i kobiet w ciąży apelują do pomorskich parlamentarzystów wiceprezydent Gdyni i zastępca prezydenta Wejherowa.

Zwracają uwagę, że kobiety żyją teraz z zasiłków o połowę niższych niż te, których miały prawo się spodziewać planując urodzenie dziecka. Wynika to z błędu legislacyjnego w „tarczy covidowej”. Jeśli w trakcie ciąży obniżono pracownicom wymiar etatu, a zatem i wynagrodzenie, ich zasiłki chorobowe oraz macierzyńskie liczone są od tej obniżonej podstawy – nawet jeśli w międzyczasie etat wrócił już do normy.

– Ten błąd trzeba jak najszybciej naprawić – mówi zastępca prezydenta Wejherowa Beata Rutkiewicz.

Parlament już podjął próbę poprawienia ustawy, ale korektę przyznano tylko kobietom, którym zasiłek zmienił się co do rodzaju w trakcie obowiązywania tarczy – np. z chorobowego na macierzyński. Oprócz zastępcy prezydenta Wejherowa pod apelem do pomorskich parlamentarzystów podpisała się też wiceprezydent Gdyni Katarzyna Gruszecka – Spychała.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: