Koronawirus znaleziony u norek może przenosić się na ludzi i odwrotnie

Dziennikarz , 15 lutego 2021

Klëka Radia Kaszëbë 15.02.2021  08:55

Szczep wirusa SARS-CoV-2 wykryty u norek w powiecie kartuskim może przenosić się na człowieka i odwrotnie – poinformowało w sobotę ministerstwo rolnictwa. Jak podkreślono, nie jest to żaden z nowych wariantów koronawirusa wykrytych ostatnio u ludzi.

Pierwszy w Polsce przypadek zakażenia SARS-CoV-2 u norek wykryto pod koniec stycznia w naszym województwie. Na fermie w powiecie kartuskim było ponad 5 tys. 800 zwierząt, wszystkie ubito. Szczegółowe badania przeprowadzili specjaliści z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Stwierdzili, że wykryte szczepy SARS-CoV-2 u norek są podobne do siebie i należą do określonej i znanej już linii. Nie zidentyfikowano żadnej mutacji aminokwasowej, opisywanej w szczepach wykrywanych u norek duńskich.

Nie stwierdzono także obecności zmian genetycznych charakterystycznych dla wariantów brytyjskich, południowo-afrykańskich czy brazylijskich wirusa – poinformowało ministerstwo rolnictwa.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: