Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w Wilamowicach

Dziennikarz , 2 marca 2020

Klëka Radia Kaszëbë 02.03.2020 10:55

Wystawieniem „Małego księcia” po wilamowsku uczczono w Wilamowicach Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W obchodach jak co roku wzięli też udział przedstawiciele innych mniejszości, w tym Kaszubi – dla wymiany doświadczeń w ratowaniu swojej rodnej mowy.

Język wilamowski jest krytycznie zagrożony wyginięciem, bo posługują się nim tylko mieszkańcy Wilamowic spod Bielska – Białej – potomkowie szkockich, holenderskich i niemieckich osadników. Jeszcze niedawno używany był przez kilkadziesiąt osób w starszym wieku. Dzięki zaangażowaniu lokalnych aktywistów i naukowców jest już grupa młodzieży, która wilamowskiego się uczy i wystawia w nim przedstawienia:

Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest przypominanie o różnorodności językowej – o tym, że język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: