Mieszkańcy Rumi opowiedzieli się za kaszubską nazwą miejscowości

Dziennikarz , 13 kwietnia 2023

fot. Urząd Miasta Rumi
Klëka Radia Kaszëbë, 13.04.2023,15:55

W Rumi zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące ustalenia dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim.

Niemal 2/3 głosujących chce, aby na tablicach z nazwą miejscowości pojawił się również napis Rëmiô. Teraz sprawą zajmą się miejscy radni. Konsultacje trwały od 20 marca do 3 kwietnia włącznie. Zagłosować mógł każdy mieszkaniec Rumi. Wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za ustaleniem dodatkowej nazwy miasta w języku kaszubskim Łącznie wypełnionych zostało 1014 kart. Za wprowadzeniem kaszubskiej nazwy miasta opowiedziało się niespełna 66%. To zadowalający wynik, mówi przewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Woźniak. Konsultacje stanowią pierwszy krok w kierunku ustanowienia pomocniczej nazwy miasta. Następnym etapem będzie przygotowanie uchwały i poddanie jej pod głosowanie radnych.

Jeśli większość przedstawicieli Rady Miejskiej Rumi będzie na tak, urzędnicy zwrócą się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o przygotowanie i sfinansowanie tablic z dodatkową nazwą Rëmiô, które miałyby się pojawić na granicach miasta. 

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: