Mobilne Płuca zbadają jakość powietrza w Rumi

Dziennikarz , 7 grudnia 2021

foto: Urząd Miasta Rumia
Klëka Radia Kaszëbë, 07.12.2021, 07:55

Mieszkańcy Rumi mogą zobaczyć jakim powietrzem oddychają. Pokażą im to mobilne płuca ustawione na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

To samochodowa przyczepa wyposażona w miernik, wentylator, wyświetlacz oraz włókninę filtracyjną. Wykonane z niej płuca przybierają szary kolor, jeśli w powietrzu są pyły szkodliwe dla zdrowia. Instalację razem z młodzieżą z Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie wykonali działacze Wejherowskiego Alarmu Smogowego. Jak mówi jego prezes Tomasz Nowak – demonstracja przemawia do wyobraźni lepiej niż statystyki. Wyniki mają zachęcać do bardziej proekologicznych zachowań, np. transportowych czy do wymiany źródeł ciepła. – W Rumi rozwijana jest miejska sieć ciepłownicza, powołano też Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza – wylicza burmistrz Michał Pasieczny.

Mobilne płuca przy MOSiRze w Rumi będą do 20 grudnia. Wcześniej były w Wejherowie i Bolszewie. Wyniki dostępne są na stronie wejherowskialarmsmogowy.pl.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: