Może pomóc trzem osobom – marszałek województwa oddał osocze

Dziennikarz , 22 kwietnia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 22.04.2020 15:55

Marszałek województwa pomorskiego oddał osocze – jako pierwszy ozdrowieniec w naszym regionie. W ten sposób może pomóc chorym na COVID-19.

Osocze osób, które już wyzdrowiały, zawiera przeciwciała mogące zwalczyć koronawirusa. Podobną terapię stosowano już m.in. podczas leczenia chorych w trakcie epidemii SARS, MERS czy Ebola.

Pobieraniem osocza od 14 kwietnia zajmują się centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w całej Polsce. Według danych gdańskiego Centrum marszałek Mieczysław Struk jako pierwszy w regionie zdecydował się oddać osocze. Zadeklarowali się też inni pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, którzy otrzymali już drugi ujemny wynik testu na koronawirusa.

Jednorazowo pobrane osocze wystarczy, by pomóc trzem chorym. Każda osoba, która wyzdrowiała z COVID-19 i chce pomóc w tym innym, powinna skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją krwiodawstwa.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: