Muzeum Piaśnickie otwrzyło swoją siedzibę 

Dziennikarz , 21 sierpnia 2023

fot: fb Muzeum w Piaśnicy
Klëka Radia Kaszëbë 21.08.2023,6:55


– Ci ludzie byli siłą napędową codziennego życia w okresie Polski niepodległej – mówi Teresa Patsidis o pomordowanych przez Niemców w piaśnickich lasach. 

 W Muzeum Piaśnickim otwarto wystawę przybliżającą działania patriotów w Powiecie Morskim oraz owoce ich pracy w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja obnaża też mechanizm niemieckiej zbrodni. Na początku drugiej wojny światowej strzałem w tył głowy zabito pod Piaśnicą kilkanaście tysięcy osób, głównie pomorskiej elity.Liczba osób zamordowanych w Piaśnicy jest trudna do ustalenia, bo Niemcy zacierali ślady. Całą akcję koordynowali z domu jednej z ofiar, lekarza i społecznika dr Franciszka Panka. W dawnym salonie kulturalnym Wejherowa Gestapo przechowywało też rzeczy odebrane zabitym. W tym domu właśnie mieści się Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Siedzibę trzeba było odrestaurować, dlatego placówka czekała na nią prawie 8 lat. W tym czasie prowadziła badania, kręciła filmy, wydawała publikacje rozpowszechniając wiedzę o niemieckiej zbrodni w piaśnickich lasach. Rozmowy z Teresą Patsidis, zastępcą dyrektora Muzeum Stutthof do spraw Muzeum Piaśnickiego możecie jeszcze posłuchać na radiokaszebe.pl.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: