Nadchodzi era cyfrowego radia

Dziennikarz , 21 maja 2019

Klëka Radia Kaszëbë, 21.05.2019 07:55

Wielkimi krokami zbliża się era cyfrowego radia. Choć testowe emisje w technologii DAB+ są prowadzone już od paru lat w największych polskich miastach, to dopiero teraz Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ogłosiła pierwsze konkursy na cyfrowe nadawanie.

System DAB+ pozwala na nadawanie kilku stacji radiowych z jednego nadajnika, na jednej częstotliwości – w czym ma przewagę nad tradycyjną radiofonią analogową. Zapewnia też cyfrową jakość dźwięku i przesyłanie dodatkowych informacji, także graficznych.

– Argumentów „za” jest wiele – mówi przewodniczący Krajowej Rady Witold Kołodziejski.

Plany wspierania rozwoju radiofonii cyfrowej podczas konferencji w Warszawie ogłosili też przedstawiciele Urzędu Komunikacji Elektronicznej i Ministerstwa Cyfryzacji. Dotyczą one producentów i importerów, a chodzi o to by dostępne w sklepach radia dawały możliwość odbioru cyfrowego sygnału. W Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji oceniają, że cyfrowa era nie przyniesie spadku popularności radia.

Dla Radia Kaszëbë technologia DAB+ oznacza możliwość dotarcia do większej liczby słuchaczy, szczególnie tam gdzie teraz odbiór jest utrudniony jak w centrum Gdyni, Sopotu czy Gdańska. W stolicy województwa można już teraz słuchać naszej stacji w cyfrowej jakości.

Od dwóch tygodni dzięki uprzejmości firmy BCAST nadajemy testowy sygnał z tzw. „Zieleniaka”. Aby odebrać Radio Kaszëbë w Gdańsku i okolicach w systemie DAB+, wystarczy przeszukać w swoim cyfrowym radiu kanał 5D.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: