Największa flaga w czarno – żółtych barwach zawiśnie w Dzień Jedności Kaszubów

Dziennikarz , 15 marca 2021

Klëka Radia Kaszëbë 15.03.2021 12:55

Największa kaszubska flaga kolejny raz zawiśnie na Górze Gradowej w Gdańsku. Zostanie wciągnięta na masz 19 marca – w Dzień Jedności Kaszubów.

foto: Fundacja Kaszuby
foto: Fundacja Kaszuby
foto: Fundacja Kaszuby
foto: Fundacja Kaszuby

Tego dnia świętować będziemy 783 rocznicę najstarszej pisemnej wzmianki o Kaszubach, która pojawiła się w bulli papieża Grzegorza 9-tego wydanej 19 marca 1238 roku. Ze względu na obowiązujące obostrzenia pandemiczne, po raz drugi obchody Dnia Jedności Kaszubów będą ograniczone w dużej mierze do wydarzeń zdalnych bądź wywieszenia czarno – żółtych flag. Z symbolicznego świętowania w terenie nie rezygnują inicjatorzy wywieszania największej kaszubskiej flagi na Górze Gradowej w Gdańsku. Flaga ta powiewa na maszcie przy Hevelianum dwa razy do roku – oprócz 19 marca także 18 sierpnia – z okazji Święta Flagi Kaszubskiej. Z inicjatywy Fundacji Kaszuby symboliczne obchody Dnia Jedności Kaszubów będą miały miejsce także w Warszawie – w barwy czarno-złote zostanie podświetlony Pałac Kultury i Nauki. Są też inne pomysły na świętowanie. Piłkarze II-ligowej Chojniczanki Chojnice założą czarno-złote opaski na ramiona podczas niedzielnego meczu przeciw Olimpii Elbląg.

Przypomnijmy, że do niedzieli można też wziąć udział w wirtualnej wersji Sportowego Dnia Jedności Kaszubów organizowanej przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji we Władysławowie. Biegacze, kijkarze i rowerzyści przemierzają wyznaczone dystanse na wybranych przez siebie trasach.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *Current track

Title

Artist