June 22, 2026 - 63 views
Wójt gminy Szemud - Ryszard Kalkowski, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach - Barbara Kąkol oraz ks. Marek Barański, zostali odznaczeni medalem „Srebrna Tabakiera Abrahama''. Odznaczenia wręczono podczas Uroczystości Abrahamowych, organizowanych w ramach trwającego Święta Morza
SŁUCHAJ INFORMACJI: KLËKA, 22.06.2026
Medal „Srebrna Tabakiera Abrahama" to jeden z najważniejszych wyróżnień przyznawanych przez gdyński oddział ZKP. Otrzymać go mogą osoby i instytucje, szczególnie zasłużone dla Kaszub, Pomorza i lokalnej społeczności. I tak oto medal otrzymał wójt gminy Szemud, Ryszard Kalkowski, od lat zaangażowany w prężny rozwój Kaszubszczyzny. Otrzymał go także ksiądz Marek Barański, dyrektor Szkoły Podstawowej oraz branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia Towarzystwa Salezjańskiego im. ks. Ignacego Błażewskiego w Kniewie, a także dyrektor Kartuskiego Muzeum Kaszubskiego, Barbara Kąkol.
W laudacjach podkreślono zaangażowanie, pasje i konsekwencje w popularyzowaniu kultury kaszubskiej, kształceniu młodzieży oraz wkład w budowanie pomorskiej wspólnoty skupionej wokół wspólnych dążeń i kaszubskiej tożsamości.
Autor: Piotr Szyca, opracowanie: Weronika Koszałka/ zdj. Urząd Miasta Gdyni