Nie ma decyzji o przywróceniu bibliotece w Bolszewie imienia Aleksandra Labudy

Dziennikarz , 14 lutego 2020

Klëka Radia Kaszëbë 13.02.2020 11:55

Decyzja o przywróceniu bibliotece w Bolszewie patrona Aleksandra Labudy wciąż nie zapadła. Jej podjęcie może potrwać nawet pół roku – usłyszeliśmy w gminie Wejherowo.

Na tę informację czekaliśmy już prawie miesiąc, a jeszcze dłużej dopominają się o przywrócenie imienia placówce kaszubscy działacze.

– Walczymy o to od 2017-go roku – mówi młody społecznik Mateusz Klebba – odkąd wybitny kaszubski literat i działacz przestał być patronem biblioteki po jej połączeniu z gminnym centrum kultury.

Pismo do gminy z poparciem inicjatywy Mateusza Klebby wysłało m.in. Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Kaszubskiego „Remùsowi drëszë”, Instytut Nauk Klasycznych i Slawistyki Uniwersytetu Gdańskiego, Akademia Pomorska w Słupsku, Klub Młodych Kaszubów Cassubia, Klub Studentów Pomorania, Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota oraz 6 oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego. Póki co apele okazały się bezskuteczne.

Biblioteka Publiczna w Bolszewie dbała o promowanie dokonań patrona przez prawie 20 lat. Organizowano wystawy, lekcje biblioteczne i konkursy, inscenizacje i prelekcje, wydawana była też twórczość Aleksandra Labudy.


Głosy słuchaczy
  1. Kazëb 52   On   14 lutego 2020 at 15:36

    To je czësto bùten szëkù, kò Labùdã Aleksãdera nie lëdalë kòmùniscë, ë prawie terô to chto gò tak òsamãtno niszczi ??
    Jem baro czekawi !!!!

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: