Mleko kobiece będzie można przechowywać dłużej

Dziennikarz , 6 listopada 2023

Klëka Radia Kaszëbë, 6.11.2023, 06:55

Na Politechnice Gdańskiej opracowano nową metodę przechowywania mleka kobiecego. Pozwala ona zachować większą ilość cennych składników bioaktywnych, których nie może zastąpić żadna sztuczna mieszanka

To niezwykle istotne dla zdrowia noworodków, które muszą być hospitalizowane i nie mogą być karmione przez mamę. Z pomocą przychodzą tu Banki Mleka, ale stosują wieloetapowe zamrażanie i rozmrażanie materiału od dawczyń oraz jego pasteryzację. Autorskim pomysłem prof. Edyty Malinowskiej-Pańczyk z Politechniki Gdańskiej jest przechowywanie pod zwiększonym ciśnieniem w temperaturach poniżej 0°C. W takim układzie woda nie ulega krystalizacji i mleko może być długotrwale przechowywane w stanie niezamrożonym. Wysokie ciśnienie działa też bakteriobójczo, pozwalając jednocześnie na zachowanie składników bioaktywnych.

Na gdańskiej uczelni opracowano prototyp urządzenia do przechowywania mleka. Ostateczne wyniki badań mają być opublikowane na początku przyszłego roku.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: