Nowy rodzaj zabiegów w wejherowskim szpitalu

Dziennikarz , 8 lutego 2019

W wejherowskim szpitalu wyjęto elektrody z serca bez otwierania klatki piersiowej pacjenta. To kolejny, nowy zabieg w tej placówce i w Szpitalach Pomorskich.

Najczęstszą przyczyną usunięcia elektrod jest mechaniczne ich uszkodzenie, ale też infekcja czy utrudniony odpływ z żył. Zabiegi przezskórnego usuwania są skomplikowane, realizowane w kilkunastu ośrodkach elektroterapii w Polsce. Wykonywane jest jedynie małe nacięcie. Jak czytamy w komunikacje Szpitali Pomorskich – trudność tej metody spowodowana jest tym, że elektrody po kilku latach wewnątrz układu naczyniowego mogą przyrastać do naczyń krwionośnych i ścian serca. Trzeba wtedy usunąć zrosty i odseparować urządzenia od otaczających je tkanek. Alternatywą dla małego nacięcia jest metoda kardiochirurgiczna, wymagająca otwarcia klatki piersiowej i usunięcia elektrod w krążeniu pozaustrojowym. Pierwsze trzy przezskórne zabiegi w Wejherowie zostały przeprowadzone przez kardiologów i pielęgniarki Oddziału Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej. W ostatnim czasie znacząco poszerzył on zakres oferowanych świadczeń. Tylko w ubiegłym roku uruchomiono tam hipotermię terapeutyczną, rotablację wieńcową, przezskórne zamykanie ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej, zamykanie uszka lewego przedsionka czy wszczepianie stymulatorów serca z elektrodą komorową implantowaną w pęczek Hisa.

Klëka Radia Kaszëbë, 08.02.2019


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: