Od marca wzrosną najniższe emerytury i renty

Dziennikarz , 26 lutego 2020

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 marca przeprowadzi waloryzację świadczeń. Zrobi to z urzędu, nie ma więc potrzeby składnia żadnych wniosków. Drugi rok z kolei podniesione zostaną kwoty najniższych emerytur i rent, a waloryzacja będzie kwotowo-procentowa.

Emerytury i renty wzrosną o 3,56 proc., ale z gwarancją minimalnej podwyżki. To 70 zł brutto dla emeryta, pod warunkiem że pobierał dotychczas minimalną gwarantowaną emeryturę albo wyższe świadczenie. O co najmniej 70 zł brutto wzrosną również renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy i renty rodzinne. Częściowe emerytury będą wyższe co najmniej o 35 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy o 52,50 zł brutto. Od marca wzrosną także kwoty najniższych gwarantowanych świadczeń.

Minimalna emerytura wyniesie 1 tys 200 zł, co oznacza podwyżkę o 100 zł. Otrzymają ją osoby, które mają odpowiednio długi staż ubezpieczeniowy – dla kobiet to co najmniej 20, a dla mężczyzn 25 lat. Najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz najniższa renta rodzinna i socjalna również będą wynosić 1 tys 200 zł. Wszystko to kwoty brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy będzie wynosić minimum 900 zł, co oznacza podwyżkę o 75 zł.

Decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. „trzynastki” – czyli dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, emeryci otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: