„Owady – nasi mali sojusznicy” – kampania WFOŚiGW w Gdańsku

Dziennikarz , 14 września 2020

Audycje przybliżą słuchaczom zagrożenia, jakie dla bioróżnorodności niosą za sobą działania człowieka szkodliwe dla owadów. Zaprezentowane zostaną różne gatunki owadów wartościowych dla człowieka i jego gospodarki, w tym owady zapylające (ich działalność jest niezbędna dla ludzi), owady drapieżne, które żywiąc się innymi owadami (szkodliwymi dla gospodarki) regulują ich ilość, chroniąc nas przed ich gradacją, oraz owady koprofagiczne i trupożerne, których istnienie jest niezbędne do tego, aby świat nie stał się wielkim śmietnikiem.

Kampania informacyjno-promocyjna „OWADY – NASI MALI SOJUSZNICY”. Projekt dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Podejmowanie tematów z zakresu edukacji przyrodniczej jest niezbędne dla rozwijania postaw prośrodowiskowych i upowszechnienie wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska. Nie rozumiejąc, jak ważna jest bioróżnorodność w świecie owadów, często nierozważnie podejmujemy decyzje, które negatywnie wpływają na przyrodę, na przykład usuwając ze swoich ogrodów miododajne rośliny. Słuchacze dowiedzą się o sposobach ochrony naszych pomorskich owadów, zwłaszcza zapylających. Usłyszą m.in., w jaki sposób można zapewnić pokarm owadom, dlaczego warto dbać o różnorodność roślin w swoich ogrodach, a nie ograniczać się do mało przydatnych dla owadów iglaków. Naukowcy i pasjonaci przyrody wyjaśnią, dlaczego nie należy bezmyślnie tępić nawet tych gatunków, które wydają się być tylko szkodnikami (np. muchy), a pełnią bardzo pożyteczną rolę „czyścicieli”.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: