Podkreślali wsparcie czeskich władz dla mniejszości

Dziennikarz , 17 czerwca 2019

Klëka Radia Kaszëbë, 17.06.2019 12:55

W Wejherowie padło dziś wiele ciepłych słów pod adresem czeskich władz wspierających mniejszości na swoim terenie. Dotyczy to zarówno współczesnej sytuacji na Zaolziu jak wsparcia dla Łużyczan po drugiej wojnie światowej.

Na konferencji „Etniczność i narodowość w edukacji międzykulturowej” o warunkach przetrwania języków serbołużyckich mówił dr Thomas Menzel z Serbskiego Instytutu w Budziszynie. Jak wskazywał, Łużyczanie mieli w Czechach ogromne wsparcie w rozwijaniu swojego języka i kultury – czyli przeciwnie niż Kaszubi w Polsce.

Duże wsparcie czeskiego ministerstwa edukacji otrzymuje obecnie mniejszość polska na Zaolziu. Jak mówiła dr Anna Szafrańska – tamtejsi nauczyciele są zadowoleni z tego co mają, w przeciwieństwie do pedagogów po Polskiej stronie granicy.

Międzynarodowa konferencja odbywa się dziś w muzeum w Wejherowie, gdzie o 17:00 odbędzie się otwarty dla gości benefis dr. hab. Kazimierza Kossak-Główczewskiego. Jutro naukowcy i nauczyciele będą obradować w dwujęzycznej podstawówce Naja Szkòła w Wejherowie.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *



Current track

Title

Artist