Pogrzeb Pawła Adamowicza w najbliższą sobotę

Dziennikarz , 16 stycznia 2019

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Z tragicznie zmarłym samorządowcem mieszkańcy będą mieli okazję pożegnać się już wcześniej – mówi Aleksandra Dulkiewcz, zastępca Prezydenta Gdańska.

– Prezydent Gdańska zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej – mówi jej proboszcz ks Ireneusz Bradtke.

W piątek oraz w sobotę komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna . Uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na telebimach rozmieszczonych na terenie miasta. Zachęca się do zrezygnowania z przynoszenia kwiatów i zniczy. We wszystkich miejscach, w których będzie można pożegnać zmarłego, rozstawione zostaną puszki, z których datki zostaną przekazane na Hospicjum im. ks. Dutkiewicza oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.


Pogrzeb prezydenta odbędzie się w sobotę o godzinie 12.00 w Gdańsku. Przed pogrzebem, 17.01 o godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności zostanie wystawiona trumna z ciałem śp. Pawła Adamowicza.

Mieszkańcy będą żegnać w ten sposób włodarza miasta do 18.01 do godz. 15.00. Następnie trumna zostanie przeniesiona do miejsca pochówku – Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. Natomiast do dnia pogrzebu codziennie w Bazylice Mariackiej wierni spotykają się na modlitwie za Pawła Adamowicza.


Po śmierci prezydenta Gdańska na całym Pomorzu obowiązuje żałoba. Mieszkańcy Gdańska żegnali Pawła Adamowicza gromadząc się licznie wczoraj pod budynkiem Urzędu Miasta.

Księgi kondolencyjne dostępne są w Urzędzie Miasta, dzisiaj również w Europejskim Centrum Solidarności oraz na Uniwersytecie Gdańskim. Podano również, że pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Do tego czasu odbywać się będą nabożeństwa żałobne, dzisiaj m.in. w cerkwi prawosławnej w Gdańsku. Kolejna demonstracja ku czci Pawła Adamowicza zaplanowana jest dzisiaj na 20:00. Odbędzie się na placu Solidarności. Organizowana jest pod hasłem Największe Serce Świata, które ma zostać ułożone ze świec.

Po tragicznej śmierci Pawła Adamowicza i atakach na prezesa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Jerzy Owsiak złożył rezygnację z szefowania WOŚP. Tymczasem Owsiak i fundacja WOŚP mają szansę na otrzymanie Pokojowej Nagrody Nobla. Komitet Norweski przyjął wniosek o nominację dla Owsiaka i fundacji. Kandydaturę WOŚP i Jurka Owsiaka zgłosił dziennikarz TVN Turbo Rafał Collins oraz poseł KUKIZ 15 Andrzej Kobylarz.

Klëka Radia Kaszëbë, 16.01.2019


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: