Policja ostrzega przed nową metodą oszustwa, tzw. „spoofingiem”

Dziennikarz , 11 października 2021

Policjanci ostrzegają przed „spoofingiem”. To oszustwo polegające na podszywaniu się dzwoniącego pod inne numery. W ten sposób coraz częściej oszuści udają konsultantów banków, przedstawicieli urzędów czy nawet policjantów.

Spoofing umożliwiają nowe rozwiązania technologiczne. Przy ich wykorzystaniu dzwoniący może w niemal dowolnej usłudze ręcznie wprowadzić numer, który ma się wyświetlić adresatowi połączenia jako numer dzwoniącego. Oszuści tak prowadzą rozmowę by uzyskać dostęp do smartfona lub komputera, a w konsekwencji do rachunku bankowego. W większości rozmów pojawiają się dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Zwykle namawiają do przelania pieniędzy na dane konto.

Policja zwraca uwagę, że każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Najlepiej w takiej sytuacji samodzielnie wpisać numer banku, zadzwonić, poinformować o otrzymanym połączeniu i zweryfikować przekazane informacje.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist