Pomoc dla producentów, którzy zaprzestaną hodowli świń w związku z ryzykiem ASF

Dziennikarz , 16 stycznia 2020

Klëka Radia Kaszëbë 16.01.2020 10:55

Hodowcy, którzy nie spełniają zasad bioasekuracji, mogą zlikwidować stado świń i ubiegać się o rekompensatę. Pomoc związana jest z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

By chronić stado przed zarażeniem trzeba m.in. utrzymywać zwierzęta w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach, a obsługujące je osoby nie mogą pracować w innych gospodarstwach. Jeśli rolnik nie może spełnić zasad bioasekuracji to powinien zwrócić się do powiatowego lekarza weterynarii. Na podstawie jego decyzji o zakazie hodowli na przynajmniej rok hodowca może wnioskować o rekompensatę.

– Wylicza się ją na bazie średniej liczby świń utrzymywanych w gospodarstwie w okresie 12 miesięcy – mówi Maria Gwizdała z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu.

O rekompensaty w związku z likwidacją stada mogą się ubiegać hodowcy także spoza terenów dotkniętych ASF. Wnioski przyjmują powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: