Akcje pomocowe w Brusach i Gdyni. Punkt informacyjny na dworcu w Gdańsku

Dziennikarz , 28 lutego 2022

foto: Urząd Miasta Gdyni

Uchodźcom wojennym najbardziej przysłużą się skoordynowane akcje pomocowe – zwracają uwagę w gminie Brusy.

Samorząd uruchomił zbiórkę pieniężną, by wspomóc zarówno uciekających przed wojną, jak i pozostających na Ukrainie. – To musi być konkretne wsparcie, oparte na sygnałach od sztabów kryzysowych – mówi burmistrz Brus Witold Ossowski. Powstaje też baza noclegowa dla uchodźców. Gmina Brusy liczy na wsparcie mieszkańców. Wpłaty z dopiskiem „Pomoc Ukrainie” przyjmowane są na numer konta Gminy Brusy. Podano go na stronie internetowej. Będą też zbiórki rzeczowe.

Uchodźców z Ukrainy przyjmuje już Gdynia. W sumie samorząd będzie miał dla nich 400 miejsc. Kilkadziesiąt jest już zajętych w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. Kierowane są tam rodziny z dziećmi i osoby z koniecznością dłuższego pobytu. Kolejne miejsca dla uciekających przed wojną są w Przystani Lipowa 15 i Wymiennikowni na Chyloni. W ciągu kilku godzin ustawiono 140 łóżek w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – mówi jego kierownik Jarosław Kłodziński. Kryzysowe zakwaterowanie będzie także w halach Gdyńskiego Centrum Sportu. W Gdyni od piątku działa całodobowa infolinia, obsługiwana w języku ukraińskim. Gdynia, podobnie jak Gdańsk, zbiera też informacje o akcjach pomocowych i zbiórkach na swojej stronie internetowej. Oba samorządy poinformowały także o planie wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej dla ukraińskich uchodźców.

W Gdańsku działa punkt informacyjny dla uchodźców zorganizowany przez pomorskiego wojewodę. W tymczasowym obiekcie Dworca PKP Gdańsk Główny dyżurują pracownicy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Od 08:00 do 20:00 pomagają znaleźć miejsce zakwaterowania oraz pomoc medyczną czy żywnościową. Kierują też do Straży Granicznej obywateli Ukrainy nie posiadających paszportów czy innych dowodów tożsamości.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: