Pomorski herb z gryfem ustanowiono 20 lat temu

Dziennikarz , 28 stycznia 2022

foto: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Pomorski gryf ma dziś swoją rocznicę. Herb naszego województwa ustanowiono dokładnie 20 lat temu decyzją radnych sejmiku.

Przedstawia czarnego gryfa na złotym polu. Jego pierwowzorem jest szesnastowieczny fresk znajdujący się w prezbiterium archikatedry oliwskiej. Herb z gryfem jest umieszczony na fladze województwa pomorskiego i innych insygniach władzy samorządowej. Występuje też na niezliczonych dokumentach, znakach i logotypach instytucji samorządowych i spółek – przypomniano na internetowym portalu samorządu województwa.

Gryf często pojawia się w heraldyce na Pomorzu. Jako mityczne zwierzę z ciałem lwa oraz głową i skrzydłami orła, symbolizował m.in. szybkość, siłę, waleczność, odwagę i wytrwałość. Pierwsze wzmianki o posługiwaniu się tym symbolem heraldycznym pochodzą z początku trzynastego wieku. Wiążą się z zachodniopomorską dynastią książąt zwanych Gryfitami.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: