Ponad 13700 mieszkańców Pomorza skorzystało z 500 plus dla niesamodzielnych

Dziennikarz , 20 stycznia 2020

Ponad 13 700 mieszkańców Pomorza skorzystało z 500 plus dla niesamodzielnych.

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji obowiązuje od 1 października ubiegłego roku, jednak wnioski ZUS przyjmował już od września. Do pomorskich oddziałów do końca roku wpłynęło ich 29 tys. Wydano blisko 17,5 tysiąca decyzji, z czego ponad 13700 pozytywnych. Z danych ZUS wynika, że częściej o świadczenie ubiegały się kobiety – stanowiły 62 procent wnioskodawców. Wśród starających się o pomoc było 37 procent osób w wieku powyżej 75 lat. W przypadku 62 procent wnioskodawców świadczenie zostało przyznane w pełnej kwocie, czyli 500 zł.

Wnioski o świadczenie uzupełniające można składać przez cały czas. Poza kryterium niesamodzielności, trzeba być pełnoletnim, mieszkać na terytorium Polski, a łączna wysokość dotychczasowych świadczeń pieniężnych nie może przekraczać kwoty 1600 zł brutto. Chodzi tu świadczenia ze środków publicznych, takie jak emerytury i renty wypłacane przez ZUS, KRUS i inne organy, a także świadczenia z pomocy społecznej o charakterze innym niż jednorazowe, np. zasiłki stałe.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: