Port Gdynia ma przyjmować największe statki

Dziennikarz , 5 lipca 2019

Klëka Radia Kaszëbë, 05.07.2019 09:55

Do Portu Gdynia będą mogły zawijać największe statki pływające po Bałtyku – po pogłębieniu kanałów i przebudowie nabrzeży. Podpisano umowę z firmą, która opracuje projekt budowlany i wykonawczy.

Dokumentacja ma powstać w 40 tygodni i będzie dotyczyła akwenów wewnętrznych Portu Gdynia. Uzupełnieniem inwestycji będzie pogłębienie toru podejściowego przez gdyński Urząd Morski. Dzięki temu zwiększy się konkurencyjność portu w rejonie Morza Bałtyckiego i w Korytarzu Bałtyk-Adriatyk.

Pogłębienie toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia umożliwi zawijanie statków o długości do 400 m, szerokości do 58 m i zanurzeniu do -15 metrów. Trzeba też zabezpieczyć i przebudować nabrzeża.

– Przez cały ten czas będziemy obsługiwać przypływające jednostki – podkreśla Grzegorz Dyrmo, wiceprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.

Całkowity koszt pogłębiania toru podejściowego i akwenów wewnętrznych Portu Gdynia wraz z przebudową nabrzeży jest szacowany na blisko 557 mln zł. Pozyskano już na ten cel 273 mln zł unijnego dofinansowania. Prace mają się zakończyć do 2023 roku.

Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: