„Powietrze zanieczyszcza dym z niewłaściwie spalanego węgla” – mówił na naszej antenie Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

Dziennikarz , 3 lutego 2022

Klëka Radia Kaszëbë, 03.02.2022, 14:55

Z inicjatywy stowarzyszenia po powiecie jeżdżą „mobilne płuca” – instalacja, która obrazowo pokazuje jakim powietrzem oddychają mieszkańcy poszczególnych miejscowości. Mierzy też poziom zanieczyszczenia.

W ciągu roku węgiel i pellet podrożały o 60 procent, ceny drewna kawałkowego wzrosły o procent 40 – wynika z raportu przygotowanego przez Polski Alarm Smogowy. Eksperci porównali styczeń zeszłego roku z ubiegłym miesiącem. Zaapelowali do premiera o wdrożenie programu wspierającego ocieplenie domów oraz przywrócenie korzystnego systemu rozliczeń dla fotowoltaiki.

Jak pokazują badania Polskiego Alarmu Smogowego, ponad 30 proc. budynków jednorodzinnych w Polsce nie posiada żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych, a kolejne 40 proc. ma niski bądź bardzo niski stan ocieplenia tak zwanych przegród, czyli ścian i stropów. Wsparcie z krajowego Funduszu Termomodernizacji i Remontów mogłoby więc wydatnie zmniejszyć zużycie paliw cieplnych – co ma oznaczać jednej strony niższe rachunki, a z drugiej czystsze powietrze. Kolejnym proekologicznym działaniem powinno być odejście od węgla i drewna, a także przywrócenie korzystnego systemu rozliczeń dla fotowoltaicznych prosumentów – te wszystkie postulaty znalazły się w apelu do premiera.

Tymczasem o smogu dyskutowaliśmy w zeszłym miesiącu na naszej antenie z ekspertami z Wejherowa i Lęborka. Te rozmowy są dostępne na stronie radiokaszebe.pl w zakładce „Gość Dzień Dobry Kaszuby”.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: