Robot da Vinci na Zaspie w końcu na własność

Dziennikarz , 23 września 2022

fot. Copernicus Podmiot Leczniczy

W Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku 22 września 2022 r. została podpisana umowa na zakup nowoczesnego robota chirurgicznego do operowania pacjentów głównie ze schorzeniami urologicznymi i ginekologii onkologicznej. Dzięki temu dzierżawiony od 2022 r. robot da Vinci stanie się własnością spółki Copernicus.

Jak informuje strona pomorskie.eu nowoczesny robot da Vinci jest drugim tego typu urządzeniem w województwie pomorskim, które szpitale marszałkowskie mają na własność. Pierwsze kupiły Szpitale Pomorskie, ale spółka Copernicus już od maja 2022 r. go dzierżawiła. Od 2021 r. wykonywane były zabiegi komercyjne, a od 27 maja tego roku są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabiegi przy użyciu robota da Vinci to najnowocześniejsza i małoinwazyjna metoda operacyjna.

W szpitalu na Zaspie wykonywana jest prostatektomia radykalna. To zabieg urologiczny, który jest bardziej precyzyjny i mniej inwazyjny niż otwarta lub laparoskopowa operacja chirurgiczna. Robot wspomaga pracę operatora i umożliwia wielokrotne optyczne powiększenie operacyjnego pola


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist