Samorządy apelują o udostępnienie kryteriów podziału unijnych funduszy

Dziennikarz , 19 lutego 2021

Klëka Radia Kaszëbë 19.02.2021  08:55

O przeprowadzenie transparentnej debaty i udostępnienie kryteriów przyjętych przy podziale unijnych funduszy apelują do premiera samorządy zrzeszone w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk – Gdynia – Sopot.

Jak czytamy w apelu „Polska polityka regionalna od 1999 roku nie znała dotąd przypadku, aby algorytm podziału środków Unii Europejskiej nie został poddany pod publiczną dyskusję.” Wskazano w nim także, że „Mniejsze środki na działania lokalne to ograniczenie szans na zdecydowany i dynamiczny rozwój i wyjście z kryzysu, w którym znalazło się wiele grup społecznych”. Samorządowcy z metropolii apelują do premiera Mateusza Morawieckiego m.in. o utrzymanie decentralizacji środków i „ustalenie przejrzystych i sprawiedliwych zasad podziału funduszy europejskich na lata 2021-27, w tym zasad podziału tzw. rezerwy, przewidzianej aż na 25% ogólnej puli środków regionalnych”. W projekcie Umowy Partnerstwa rząd proponuje by 40 proc. unijnych funduszy otrzymały programy regionalne, zarządzane przez urzędy marszałkowskie poszczególnych województw. Reszta ma być przeznaczona na programy realizowane na poziomie krajowym.

Według rządowych planów województwo pomorskie otrzyma o 40 procent mniej pieniędzy niż w poprzednich latach.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: