Sejm ustanowił Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939

Dziennikarz , 17 stycznia 2023

fot. Oddział IPN w Gdańsku
Klëka Radia Kaszëbë, 17.01.2023, 14:55

2 października będzie Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939. Sejm jednogłośnie przyjął uchwałę w tej sprawie.

2. października skapitulował w Helu ostatni bastion w wojnie obronnej ‘39 na Pomorzu. To także dzień, w którym odbywają się uroczystości upamiętniające pomordowanych w piaśnickich lasach. Tam na początku drugiej wojny światowej zamordowano najwięcej osób, ale są jeszcze Kaliska k. Kartuz, Dolina Śmierci w Chojnicach, Szpęgawsk pod Starogardem Gdańskim czy Czarne i obóz Stalag Il B Hammerstein. Jak mówi Michał Kowalski, prezes Stowarzyszenia Nasze Pomorskie – dobrze się stało, że 2. października będzie oficjalnym świętem.

Jak napisano w uzasadnieniu sejmowej uchwały zwrócono uwagę na skalę niemieckiej zbrodni na Pomorzu. We wrześniu 39’ blisko 70% straconych w miejscach kaźni było z Pomorza, czyli 11 tys. ofiar. Do końca roku liczba ta wzrosła do około 30. tysięcy.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: