Sejmik przyjął tzw. uchwały antysmogowe

Dziennikarz , 29 września 2020

Klëka Radia Kaszëbë 29.09.2020 08:55

Likwidacja wysokoemisyjnych kotłów na paliwo stałe – to główne założenie uchwał antysmogowych, przyjętych przez sejmik województwa pomorskiego.

Nowe przepisy dotyczą zmiany sposobu ogrzewania domów w celu redukcji zanieczyszczenia powietrza. Zarówno na wsiach jak i w miastach z pieców na paliwa stałe można korzystać najpóźniej do lipca 2035 roku – dotyczy to ich najwyższej, 5 klasy. Piece i kotły o niższych klasach: 3 i 4 należy wymienić do września 2026 roku. Te, które nie mają określonej klasy albo są 1 lub 2 kategorii, muszą być zlikwidowane do września 2024 roku.

Wyjaśniał podczas sesji sejmiku marszałek Mieczysław Struk. W przyjętych uchwałach przesunięto o rok termin likwidacji najgorszych kotłów, tak by była możliwość skorzystania przy tym z unijnych funduszy z przyszłego rozdania. Zdaniem marszałka wesprzeć mieszkańców w całym procesie powinny samorządy.

Podstawowym źródłem finansowania wymiany źródeł ciepła jest rządowy program priorytetowy Czyste Powietrze. Gminy będą mogły przystąpić do rządowego programu STOP SMOG, w którym można uzyskać dofinansowanie 70 % kosztu termomodernizacji i wymiany źródła ogrzewania w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych, szczególnie należących do osób zagrożonych ubóstwem energetycznym.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: