Sportowy Dzień Jedności Kaszubów we Władysławowie | 16.03

Dziennikarz , 12 marca 2019

19 marca obchodzić będziemy kolejny Dzień Jedności Kaszubów – święto, które w szczególny sposób przypomina nam o tym, że Kaszubi są wspólnotą. DJK obchodzimy na całych Kaszubach na różne sposoby – wywieszamy kaszubskie flagi, spotykamy się z bliskimi, gramy w baśkę, śpiewamy, gramy na akordeonach, ale również spędzamy go na sportowo!

Sportowy Dzień Jedności Kaszubów odbędzie się we Władysławowie 16 marca. Jest to impreza dla biegaczy, miłośników nordic walking’u i rowerzystów.

Dorośli pobiegną 5 lub 10 km. Marsz i przejazd rowerowy zaplanowano na trasie 5 kilometrowej. Dla dzieci przewidziano kilka dystansów, w tym najdłuższy to 1238 metrów. Start zawodów o 11.30. Można przyjść pokibicować. Kto nie zdążył się zapisać może zrobić to w dniu zawodów.

W związku z obchodami Sportowego Dnia Jedności Kaszubów, w godzinach 11:50 – 13:30 mogą pojawić się utrudnienia w ruchu drogowym.

Biuro Zawodów czynne będzie:

  • 15 marca (piątek) w godz. 17:00 – 19:30 w siedzibie terenowej Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie, ul. Towarowa 8 (przy dworcu PKS i wieży ciśnień);
  • w dniu startu, 16 marca 2019 r. (sobota) w godz. 9:00 – 11:00 w sali nr 103 Urzędu Miejskiego we Władysławowie, ul. Gen. Hallera 19 (I piętro).

DZIEŃ JEDNOŚCI KASZUBÓW

W bulli papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 r. znajduje się pierwsza wzmianka o Kaszubach. Wymienionych w tym dokumencie władców zachodniej części Pomorza, Bogusława I oraz – jego syna – Bogusława II, żyjących w XII-XIII w., określono mianem dux Cassubiae, czyli książę Kaszub. Na początku XXI w. ustanowiono 19 marca Dniem Jedności Kaszubów. Pierwsze obchody tego święta odbyły się w 2004 roku.

Dzień ten nawiązuje do naszej historii, jest wyrazem naszego długiego trwania nad Bałtykiem. Jednocześnie ukierunkowuje naszą wspólnotę ku przyszłości, wskazując to, co stanowi podstawę jej jedności. Jest też symbolem więzi łączących tych, którzy mieszkają w Kraju Kaszubów, w naszej ojczyźnie, z rodakami rozsianymi po całym świecie. Dzień Jedności Kaszubów uświadamia nam, że pomimo wielu różnic, tworzymy WSPÓLNOTĘ.

 


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: