Stopy procentowe w Polsce mogą wzrosnąć do poziomu 5 procent

Dziennikarz , 18 lutego 2022

Analitycy banku Goldman Sachs zmienili swoje prognozy dotyczące stóp procentowych w Polsce.

Przewidują, że mają one wkrótce wzrosnąć do poziomu 5 procent – podano w opublikowanym wczoraj raporcie. Jeśli tak się stanie, wzrosną raty kredytów.

Ekonomiści przewidują dalsze zacieśnianie polityki monetarnej w Europie, między innymi w Rumunii, w Czechach i w Polsce. Ma to związek z rosnącą inflacją. By z nią walczyć, polska Rada Polityki Pieniężnej dokonała od października już pięciu podwyżek stóp procentowych, a tak zwana stopa referencyjna wzrosła z jednej dziesiątej procenta do prawie trzech procent. W ślad za tym banki podwyższyły raty kredytów. W zależności od warunków umowy podwyżki mogły wynieść nawet 400 złotych miesięcznie.

W raporcie analitycy przewidują, że Rada Polityki Pieniężnej wprowadzi kolejne podwyżki. Nie powinny one wpłynąć na kredyty hipoteczne zaciągane przed kilkoma laty. Jednak zmiany odczują Ci z nas, którzy zaciągnęli kredyt w zeszłym roku lub dopiero zamierzają to zrobić.


Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: