zdjęcie poglądowe
Klëka Radia Kaszëbë 9.05.2024, 07:55

Kilkanaście pomorskich gmin obejmie strefa zakażeniem ASF – wynika z decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej

Wirus Afrykańskiego Pomoru Świń wykryto u padłych dzików w Gdyni 21 kwietnia. Jak zaznaczono w decyzji, choroba dotyka świń utrzymywanych i dzikich, może mieć poważny wpływ na odnośną populację zwierząt i rentowność chowu.

Wyznaczenie strefy wiąże się z restrykcjami ustalanymi przez inspektorów weterynarii. Ma ona objąć gminy Kosakowo i Puck w powiecie puckim, w wejherowskim: Rumię, Redę, Wejherowo i Szemud, w kartuskim: Przodkowo i Żukowo oraz w powiecie gdańskim – Cedry Wielkie, Kolbudy, Pruszcz Gdański i Suchy Dąb. Strefa obejmie też Trójmiasto.

Decyzja Komisja Europejskiej obowiązuje do 24 lipca. W Gdyni do końca maja ma być odłowionych i uśmierconych 80 dzików. Już wcześniej wyłączono tam z użytkowania część lasu, by ograniczyć rozprzestrzenianie wirusa.

O przestrzeganie zakazu apeluje Andrzej Bień, komendant Straży Miejskiej. Zakaz wstępu do lasu w Gdyni obowiązuje na obszarze ograniczonym przez ulicę Chwarznieńską i obwodnicę Trójmiasta. Obejmuje część Witomina, Karwin, Orłowa oraz Małego i Wielkiego Kacka.

fot. Nadleśnictwo Gdańsk z siedzibą w Gdyni
Tagi

Głosy słuchaczy

Twój głos

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone *The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.


Current track

Title

Artist

Wybierz jeden z adresów: